Od późnej wiosny, aż do teraz przebywały na zewnątrz, na niewielkim balkonie, zabezpieczone przed upalnym letnim słońcem cieniówką.
Cymbidium, jako nieliczne storczyki uprawiane w domu, wymagają dość niskich temperatur w okresie zimowym od 10-14 stopni Celsjusza, oraz dość sporych różnic temperatury pomiędzy dniem, a nocom w okresie formowania pąków kwiatowych, czyli w okresie późnego lata.
Przechowywanie roślin na zewnątrz, w okresie letnim, pomaga uzyskać tego typu warunki, a co za tym idzie dużo większą ilość kwiatów.
Pamiętać należy jednak by Storczyki, wróciły do pomieszczenia przed pierwszymi przymrozkami, które mogą uszkodzić rośliny.
W okresie spoczynku, rośliny podlewa się umiarkowanie.
Storczyki, kwitną zwykle od połowy listopada, aż do połowy lutego. Ilość kolorów jest wówczas niezliczona, od czysto białych poprzez pomarańcze, żółcienie, róże, a nawet do zieleni, lub brązów.
Pędy kwiatowe są bardzo ciężkie, i łatwo się wyłamują. Dlatego każdy pęd, z osobna, należy podeprzeć bambusowym patyczkiem.
I tak cierpliwie przez ostanie dwa dni, znosiłam z naszego balkonu, doniczka po doniczce kolejne odmiany Cymbidium, i cierpliwie podpierałam każdy pędy kwiatowy. Jakieś 40 roślin później wszystkie 'Marietty', 'Bernadetty', 'Rity', i ich koleżanki, są już na swoim zimowym miejscu. Piecze nad nimi, sprawuje 'Król Jerzy', a mnie pozostaje jedynie zaczekać kilka tygodni, by w pełni móc cieszyć się tymi pięknymi kwiatami.
Pozdrawiam
XOXOXO
Piękne okazy :-) I jaki fajny balkon! Pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńSzkoda tylko, że to nie mój balkon ;) Pozdrawiam
UsuńPiękne! Choć w warunkach domowych, prawie niemożliwe do utrzymania!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
m.
To prawda, a to głównie za sprawą zbyt wysokich temp. w naszych mieszkaniach zimą. Chociaż ostatnio czytałam artykuł, którego autor twierdził, że są to rośliny łatwe w utrzymaniu, i polecał je nawet początkującym ogrodnikom. No cóż... ilu ogrodników tyle opinii chyba.. pozdrawiam :)
Usuń