czwartek, 5 stycznia 2017

Rozpoznajemy drzewa liściaste zimą.

Noworoczny spacer to dobry okres, by z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom drzew.
Tylko jak w morzu bezlistnych drzew rozpoznać poszczególne gatunki? W okresie zimowym jest to proces utrudniony, gdyż brakuje wówczas wielu charakterystycznych elementów drzew takich jak: liście, kwiaty, i owoce. Nie jest jednak tak trudny jak nam się wydaje. Na pierwszy plan wychodzą inne cechy takie jak pokrój, kora, czy pąki.


Wprawnemu Dendrologowi, do rozpoznania poszczególnych gatunków drzew wystarczą jedynie tzw. pąki zimowe.
Umówmy się jednak nie każdy z Nas jest specjalistom, Dendrologiem. Do poprawnego rozpoznania podstawowych gatunków wystarczy zatem jedynie pokrój, i wygląd kory.


Poniżej przedstawiam Wam zestawienie 10 najpopularniejszych gatunków drzew liściastych. Spotykanych zarówno w naszych lasach, ogrodach, jak i przestrzeni miejskiej, wraz z ich charakterystycznymi cechami, które ułatwią ich identyfikację w okresie zimowym.

1. Brzoza brodawkowata - Betula pendula.


Drzewo osiąga ok 30 m wysokości. U starszych okazów korona jest rzadka, z charakterystycznymi długimi cienkimi gałęziami, zwisającymi z grubszych konarów.
Pień jest często skrzywiony. U młodszych okazów kora jest biała, dająca się oddzielać poprzecznymi pasami - łuszcząca się. Z czasem czernieje, szczególnie u podstawy.
Pąki liściowe ostro zakończone, naprzemianległe.


2.Grab pospolity - Carpinus betulus.


Wysokość ok 25 m. Gęsta, miotlasta korona. Z charakterystycznym falistym, często nieregularnym pniem. Kora szara, i gładka.
Pąki liściowe ostro zakończone, skośnie przylegające do pędów. Pokryte łuskami.


3. Buk zwyczajny - Fagus sylvatica.


Drzewo  o prostym pniu, u starszych okazów często z charakterystycznymi, pionowymi żebrowaniami. Szeroka kopulasta korona.
Pąki liściowe długie, ostre, i czerwonobrunatne.

4. Kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanus.


Szybkorosnące drzewo osiągające ok 30 m wysokości. U młodych okazów kora jest gładka, jasnoszara. U starszych ciemniejsza, charakterystycznie spękana w postaci płytek.
Korona nisko rozgałęziona, z grubymi często nieregularnie powyginanymi konarami. Gałęzie grube, przy końcach unoszące się ku górze.


Pąki zimowe, bardzo charakterystyczne: duże, ciemnoczerwone, i bardzo lepkie.

5. Dąb szypułkowy - Quercus robur.


Wysokie drzewo osiągające ok 50 m wysokości. Pień dobrze wyrośnięty, i widoczny już z daleka.
Kora gruba, głęboko spękana, ciemnoszara.


Pąki skrętoległe, jajowate, na wierzchołku słabo zaostrzone, brązowe, czarno obrzeżone.  Pąk szczytowy otoczony kilkoma pąkami bocznymi.


6. Jesion wyniosły - Fraxinus exelsior.


Eleganckie drzewo dorastające do 40 m wysokości. Prosty pień, z szarą, matową korą, na której z czasem pojawiają się charakterystyczne rysy. Czarne pąki ustawione nakrzyżlegle.


7. Klon zwyczajny (pospolity) - Acer platanoides.


Regularna, szeroka korona. Pień prosty, dobrze wyrośnięty. U młodych okazów kora jest cienka, czerwono-brązowa, z czasem staje się szaro-brunatna, oraz podłużnie popękana.
Pąki jajowate, okryte gładkimi ciemnobrązowymi łuskami, z zielonymi plamkami u podstawy.


8. Lipa drobnolistna - Tilia cordata.


Pień prosty, mniej więcej do połowy wysokości wolny od gałęzi. Kora u młodych osobników gładka zielonkawo szara, z czasem podłużnie spękana. Ciemnoszara , do czarnej.
Pąki czerwonobrunatne, okryte dwoma łuskami, oraz ustawione skrętolegle na pędzie.


9. Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.


Pień, i starsze gałęzie pokryte ciemnoszarą głęboko spękaną korą. Luźna nieregularna korona, w której pień rozwidla się na grube konary.


Pąki liściowe praktycznie niewidoczne. U nasady każdego pąka (liścia) występują dwa, duże, ciemnobrązowe ciernie.

10. Topola włoska - Populus nigra 'Italica'.


Nie jest to gatunek występujący w sposób naturalny, w przyrodzie, a odmiana wyhodowana już w XVIII wieku, we Włoszech, przez co na stałe wrosła już w Nasz krajobraz.
Charakterystyczna wąska korona, o kolumnowym (wrzecionowatym) kształcie. Wszystkie konary praktycznie pionowo wzniesione do góry.
Pąki liściowe duże, podłużnie jajowate.


Zatem na przekór pogodzie ruszajcie na spacer, i zacznijcie swoją wielką przygodę, z zimową identyfikacją drzew, i koniecznie dajcie znać jak Wam poszło :)
A w dzisiejszym odcinku wystąpiły (kolejność przypadkowa):
Lipa, Klon, Buk, Brzoza,i Graby  z Krynicy Zdroju,
Dąb i Graby z ogrodu moich rodziców w Nowym Sączu,
oraz
Robinia, Jesion, Kasztanowiec, i Topola z os. Na Stoku, w Krakowie - Nowej Hucie.
Pozdrawiam serdecznie.
XOXOXO


9 komentarzy :

  1. Bardzo fajne zestawienie. Ja to chyba tylko rozpoznała brzozę i dąb na pierwszy rzut :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne. Ja już umiem rozpoznawać, choć moi najbliżsi mylą topolę białą z brzozą :) No ale uznajmy, że to wyższa szkoła jazdy ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, topola i brzoza to już stopień średnio zaawansowany:)

      Usuń
  3. Fajny, edukacyjny wpis :) serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dendrolog Warszawa www.dendrolog-warszawa.pl/ - bardzo szybko wykonują analizy dendrologiczne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jesienią trzeba przede wszystkim zabezpieczyć odpowiednio na zimę rośliny na naszych ogrodach i tarasach. Tutaj https://gostyn24.pl/pl/640_materialy_partnera/49537_jak-zadbac-o-ogrod-jesienia---zabiegi-pielegnacyjne-wskazowki-oraz-dodatki.html znajdziecie wiele przydatnych wskazówek na ten temat, zachęcam do lektury.

    OdpowiedzUsuń
  6. Byłoby ciężko... Ja wiem jakie mam drzewa w ogrodzie dlatego wiem jakie to jest, ale bez liści na pewno miałabym problem. Chociaż mój mąż i latem ma problemy, tak samo z kwiatami których mam mnóstwo i uwielbiam! Wie dokładnie jak wygląda piwonia https://florexpol.eu/333-piwonie bo mamy ich w ogrodzie mnóstwo. Pięknie pachną i wspaniale się nadają na kwiaty cięte do wazonu. Kwitną latami i dobrze zimują.

    OdpowiedzUsuń