poniedziałek, 4 marca 2019

Royal College of Physicians - czyli ogród roślin medycznych.

W dzisiejszym poście ponownie wrócimy do upalnego początku zeszłego lata.  Opowiem Wam dzisiaj o ogrodzie, którego nie sposób pominąć w mojej blogowej opwoieści. Czyli o miejscu, które łączy w sobie świat nauki, oraz niezwykłe piękno roślin. A wszystko to w samym centrum Londynu, na niewielkiej aczkolwiek niezwykle zaaranżowanej przestrzeni.


Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że fascynują mnie rośliny. A w szczególności ich ciekawe historie, oraz ich niezwykłe medyczne właściwości. Dlatego też od dawna planowałam odwiedzić Ogród roślin medycznych - przy Royal Colledge of Physcician.  Niestety ogród, chociaż w 80% widoczny z ulicy, nie jest zwykle dostępny dla szerszej publiczności. By go zwiedzić należy wcześniej umówić się na wizytę - a wycieczka po nim będzie darmowa.
Mnie udało się go zwidzić w ramach Open Square Garden - dzięki któremu zwiedziłam min. ogród na dachu Cannon Bridge, o którym pisałam tutaj KLIK.


Royal Colledge of Physicians - czyli w wolnym tłumaczeniu Uniwerstet Medyczny. Znajduje się w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Londynu. A od Regent's Park dzieli go tylko jedna niezbyt szeroka ulica. Sam College znajduje się przy jednej ( ślepej ) ulicy, i obejmuje szereg budynków, o różnym stylu architektonicznym.


Najpiekniejsze, i najbardziej charakterystyczne dla tej dzielnicy są białe Georgian Houses - przepraszam nie znalazłam odpowiedniego określenia tego typu stylu po polsku. A styl gregoriański, jakoś bardziej pasuje mi do kościołów, niż do tych  cudownych domów.
Jest też dużo bardziej nowoczesne skrzydło, z kamiennym patio, i licznymi rzeżbami.


Ogród, to tak naprawdę niezwkła kolecja ponad 1000 różnych roślin. Każda z nich jest mniej, lub bardziej powiązana z medycyną.


Znajdziemy tu zatem roślin, wykorzystywane w medycynie ludowej, jak i te, które dały podstawy współczesnym lekom. Roślin, które stały się surowcem na bandaże. Lub najzwyczajniej w  świecie ich łacińska nazwa upamietnia znanych, i cenionnych medyków. Znajdziemy tu zatem rosliny z rodzaju, Rudbeckia - od nazwiska Rudbeck, Dahlia - Dahl, Fuchia - Fusch , Kniphophia -Kniphoph , czy Zinnia - Zinn.

blog-ogrodniczy

Sam ogród został zaprojektowany w 2005 roku Dannys Lasdun, i w swoj założeniu miał stać się atrakcyjnym miejscem spotkań, i odpoczynku dla pracowników instytutu. Jak, i miał uwiecznić ponad 500 letnią historię medycyny.


Czy mu się udało? Zobaczcie sami.....


Jak dla mnie ogród jest kwintensecją stylu angielskiego. Znajdziemy tu zatem klasyczne traniki, rabaty blinowe, mini łąkę kwietną jak i strzyżone żywopłoty. Są też wysokie drzewa, jak i te mniejsze w ozdobnych donicach.

blog-ogrodniczy

Wszystko to jakby zestawione niedbale, i od przypadku. A jednak tworzy to zwartą,harmonijną całość.

blog-ogrodniczy

Uzupełnioną ciekawymi elementami małej architektury ogrodowej.


Co urzekło mnie w tym ogrodzie. To fakt, że nie ma tu rzadnych wyszukanych odmian. Wszystko opiera się na "prostych" gatunkach, które czasami tworzą zaskakujące połączenia.


Wszystkie rośliny są dokładnie opisane. Royal College of Physician prowadzi ich dokładny rejestr, który udostępniany jest między innymi w celach naukowych.


Najbardziej spodobała mi się część tuż przy Georgian houses. Starsza część Collegu składa się z kilku  domów połączonych w jedną całość. A ogród tutaj składa się właściwie z serii małych przedogródków. Każdy z nich poświęcony innej rodzinie botanicznej.


Bujna, nasycona zieleń intensywnie kontrastuje z bielą budynków. Wszystkiego dopełniają czarne elementy żelaznych  ogrodzeń. 

czarny-blog-ogrodniczy

Mało jest w tej części roślin kwitnących. A te które są ciekawie dopełniają całości. Zamknięte w regulrnych bukszpanowych obwódkach.

blo-ogrodniczy

Chociaż rośliny w ceramicznych donicach, jest chyba jedna z moich ulubionych form prezentacji nietypowych, często pomijanych roślin.Ogród jak mało który zainspirował mnie do dalszych poszukiwań na odnośnie pochodzenia, i znaczenia wielu roślin, w naszej kulturze. 

blog-ogrodniczy

Bo kto by pomyślał, że nazwa popularnych Piwoni pochodzi od greckiego Paeona - boga medycyny, i uzdrawiania.Na koniec jak zwykle zostawcie komentarz na dole.
I podzielcie się swoją opinią na temat tego ogrodu.
Odwiedzilibyście?


Pozdrawiam serdecznie.
XOXOXO

24 komentarze :

 1. przyjemne z pożytecznym, odwiedziłabym z wielka przyjemnością.
  a styl po prostu georgiański https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/georgianski-styl;3904997.html, gregoriański to kalendarz albo chorał ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybrałbym się, opisuj a ja sobie zrobię mapę, co mam zobaczyć w Londynie jak nabiorę chęci na ponowne zobaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne miejsce, na pewno odwiedziłabym, gdybym miała okazję

  OdpowiedzUsuń
 4. Odwiedziłabym :) Podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest ciekawe miejsce i oczywiście bym odwiedziła nie wiem tylko czy połowa sierpnia jest dobra bo rośliny mogą być już w różnej kondycji. Z pewnością prezentuje się świetnie w czerwcu

  pozdrawiam mira

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie tak! Może nadarzy się kiedyś okazja.Zaintrygowały mnie niby-przedogródki z roślinami z odrębnych rodzin botanicznych. Urokliwe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. W prostocie tkwi piękno. Dzięki za przybliżenie wartościowego ogrodu, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow! Niesamowite miejsce. Super, że opisałaś to na swoim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To naprawdę super miejsce. Chciałabym tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale super, że taka wycieczka jest darmowa. Chętnie też bym się tam wybrała na zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ogród rzeczywiście piękny podobnie wyglądał ogród u mojej babci :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super ! Naprawdę!!!
  -------------------------
  Poduszka do spania

  OdpowiedzUsuń
 13. I właśnie taki ogród chce mieć u siebie. Po prostu rewelacyjny! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście, że takie ogrody warto odwiedzać. Gratka dla pasjonatów ogrodnictwa. A i wiele się można dowiedzieć i nauczyć o właściwościach danych kwiatów, roślin.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ależ pięknie to wygląda, szczególne wrażenie zrobiły na mnie piwonie, które zapierają dech w piersiach. Bardzo podobają mi się gliniane/ ceramiczne donice :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne zdjęcia, takie naturalne i inspirujące. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Planujesz budowę ogrodu zimowego? Sprawdź ofertę https://verandino.pl/

  OdpowiedzUsuń
 18. Ogród piękny musi wymagać dużeeej ilości pracy i wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 20. Oczywiście jest to bardzo fajne rozwiązanie i myślę, że właśnie te rośliny dostarczają jeszcze sporo ciekawych zapachów. Kiedy ktoś lubi wypoczywać w ogrodzie to ja polecam na pewno sklep z meblami ogrodowymi https://ogrodolandia.pl/ gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękny ogród w angielskim stylu.
  Teraz jeszcze tylko leżak ogrodowy, książka i można wypoczywać :-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ważne jest to aby odpowiednio dbać o rośliny w naszych ogrodach. Myślę, że przydać Wam się więc mogą takie rozpylacze sadownicze: https://agroplast.pl/pl/c/Rozpylacze-i-akcesoria-do-rozpylaczy/8 .

  OdpowiedzUsuń
 23. Tak naprawdę co nam z roślin medycznych jeśli używamy byle jakich środków ochrony roślin. Trzeba pamiętać o wysokiej jakości opryskach, najlepiej o jak najbardziej naturalnym składzie. Wtedy będziemy mieli pewność, że rośliny utrzymają swoje lecznicze właściwości.

  OdpowiedzUsuń