poniedziałek, 2 października 2017

Kolorowe pomidory 'Green Zebra', i 'Blue Bayou'

Nie ma nic lepszego niż soczysty, pachnący pomidor prosto z krzaczka.  Dlatego co roku sadzę kilka, zwykle kolorowych odmian pomidorów. Miałam już czarną odmianę pomidorów w typie malinowych, żółte oraz białe ('Snow White').
W tym roku postawiłam na 2 odmiany zielona 'Green Zebra', i ciemno fioletową/czarną 'Blue Bayou'.


'Green Zebra', lub bardziej swojsko brzmiącą 'Zielona Zebra', to odmiana gronowa, średnio późna - pomidory tak naprawdę dojrzewają dopiero początkiem września.  Owoce są średniej wielkości. Charakterystyczną ich cechą jest ich zielona skórka pokryta ciemniejszymi również zielonymi paskami, które tworzą wzór zebry.  W smaku są słodko-kwaśne.


Same rośliny są wysokie, wymagają uszczykiwania wierzchołków, oraz regularnego podwiązywania, i palikowania. Właściwie nie chorują, jedynym minusem jest ich plenność. Owoców jak na spore rozmiarów krzaczki jest raczej mało.  Zauważyłam też, że dojrzale owoce lubią tez często pękać jeszcze na roślinie.


Ponieważ nawet dojrzale pomidory zachowują swój zielony kolor, bywa że ciężko jest określić kiedy owoce dojrzeją. Najlepsza metodą, i taka którą ja stosuję jestniezawodna metoda na  dotyk. Kolokwialnie rzecz ujmując trzeba pomidorki regularnie macać ... Te jędrne, ale miękkie nadają się do spożycia.


Zupełnie inna, jest ciemna odmiana 'Blue Bayou'. Szczególna uwagę zwracają oczywiście owoce.   W miejscu w którym na owoc padną promienie słoneczne, skórka wybarwia się na intensywnie fioletowy prawie czarny kolor.  W pozostałych miejscach skórka pozostaje tradycyjnie czerwona. Wyraźnie widoczne jest to pod szypułkami., które skutecznie ograniczają dopływ światła, tworząc tym samym na owocu niewielka gwiazdkę.  Owoce są raczej male, ale owocują obficie.

czarne-pomidory

Sama roślina jest wysoka, i wymaga palikowania, oraz podwiązywania. Liście, jaki łodygi maja także charakterystyczne fioletowe zabarwienie, przez co przez cały sezon wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. 'Blue Bayou' jest odmiana średniowczesną, ale jeszcze w chwili obecnej ma spora ilość owoców. Owoce są same w sobie smaczne, i soczyste.

pomidory-kolorowe-ciekawe-odmiany-blog-ogrodniczy
Porównanie dwóch odmian pomidorów.

Z braku odpowiedniego miejsca obie odmiany hoduje w pojemnikach. Ale będą one rosły równie dobrze w gruncie, jak i w szklarni.


Podsumowując z obu odmian jestem zadowolona. Rosły, i nadal rosną praktycznie bezobsługowy. Obie nie chorowały, i obie posiadają bardzo smaczne owoce. A sukcesem w ich przypadku okazała się duża ilość wody, oraz spora dawka nawozów.


Czy zdecyduje się na nie w przyszłym roku? Nie, ale tylko ze względu, że lubię próbować nowych odmian, a wśród pomidorów jest ich prawie nieskończona ilość.
Pozdrawiam serdecznie.
XOXOXO

4 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe odmiany - widywałam je już na zdjęciach na forach ogrodniczych, tutaj miałam jednak okazję obejrzeć je lepiej, dzięki lepszej jakości zdjęć. Oprócz walorów użytkowych bardzo ozdobne rośliny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda same krzaczki prezentują się ciekawie, szczególnie u odmiany 'Blue Bayou', u której nawet pędy, i liście są zabarwione na fioletowo. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Zgadzam się, odmiany bardzo ciekawe, nie miałem jeszcze przyjemności poznać ich dokładniej :) Tak czy inaczej bardzo ciekawy wpis, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, i zachęcam do spróbowania tych odmian pomidoró, bo naprawdę warto :) Pozdrawiam

   Usuń