piątek, 12 grudnia 2014

Jak wybrać, i pielęgnować idealną świąteczną choinkę?

mini cykl świąteczny cz.2 


Grudzień w pelni, do świat pozostało już zaledwie 2 tygodnie. Najwyzsza więc pora pomyśleć o choince.
Ale jak wybrać tą idealną? Tą która bedzie nas cieszyła przez długi długi czas. Zadaznie nie jest bynajmniej proste. Bo jak w gąszczu różnych gatunków, i wysokości wybrać ta jedną najpiękniejszą....
Dlatego też stworzyłam krótki przewodnik, jak krok po kroku wybrac idelane drzewko!


1. Przed wyruszeniem na zakupy zmierz wysokośc pokoju. Zbyt wysoka choinka sprawi, że nie zawiesisz na jej czubku gwiazdy. Niby oczywista, oczywistość, ale ile razy okazywało się, że choinką która wybraliśmy jest jednak zbyt wysoka...

2. Wybierz kształt który pasuje do miejsca, które posiadasz. Zbyt rozłożyste, zwykle nie pasują do niewielkich mieszkań. Zbyt wąskie natomiast żle wygladają w dużych otwartych przestrzeniach nowoczesnych loftów.

3. Gdy już zdecydujemy się na kształ, i wyskość. Pozostaje nam jedynie wybór gatunku. Na rynku wystepuje obecnie kilka gatunków roślin iglastych, które sprzedawane są jako bożonarodzeniowe choinki. Każdy z gatunków, ma inne cechy z którymi warto się zapoznać.


Jodła kaukaska ( Abies normandiana) obecnie najpopularniejszy gatunek rośliny iglastej sprzedawanej jako choinka. Charakteryzuje sie intensywnie zielonymi, i miękkimi igłami, a wytrzymałe gałęzie świetnie utzrymują igły.

Jodła szlachetna (Abies procera) posiada zielomno-niebieskie igły, które dobrze utrzymują się na gęsto ułożonych gałęziach. Dodatkowo intensywnie pachnie.

Jodła Frasera (Abies fraseri) często sprzedawana jest jeszcze z szyszkami. Posiada ciemno zielone igły, silne gałęzie, oraz cytrusowy zapach. Charakteryzuje się karłowym, zbitym wzrostem przez co idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń.

Świerk pospolity (Picea abies), tradycyjna choinka, która ma silne gałęzie, i bardzo ostre igły, które niestety łatwo opadają w ogrzewanych pomieszczeniach.

Świerk kłujący (Picea pungens) posiada niebieskoszare igły, które dobrze utrzymują się na roślinie. Silne gałęzie, oraz intensywny zapach.

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) posiada silne gałęzie, z długimi skręconymi, i zielonymi igłami, które świetnie utrzymują się na roślinie.

4. Cięta, czy doniczkowa? Tu wybór pozostawiam wam pamiętajcie jednak by kupują rośline w doniczce, wybrać taką która rosła w tej donicy od początku, a nie była do niej przesadzona tuż przed sprzedażą.

5. Pamietajmy, że choinki są ściane nawet  miesiąc przed Świetami. Daletego też warto sprawdzić świerzość drzewka. Świerze igły zwykle są lepkie, i łatwo się łamią. Stare natomiast wyginają. Sprawdz też wagę drzewka. Satre drzewka nie produkują już żwicy, przez co są stosunkowo lekkie. Dodatkowo u sosen gałęzie powinny byc elastyczne. Idealnie byłoby gdybyśmy mogli kupic drzewko wprost od proucenta, wówczas bedziemy mieć pewnośc, że jest ono napewno świerze.

6. Jeśli mamy już nasze idealne drzewko po przyniesieniu do domu nalezy odciąć około 2-3 cm od podstawy, i wstawic je natychmiast do wody. Ułatwi to roślinie pobieranie wody a przez to dłużej zachowa świerzość.

7. Wodę należy uzupełniać, tak często jak jest to konieczne. Dlatego dobrym pomysłem jest stojak do którego będziemy nalać wodę.

8. Choinkę należy ustawić zdala od bezpośrednich żródeł ciepła, i intensywnego słońca.

9. A teraz pozostaje nam ją już tylko ubrać, i cieszyć się atmosferą Świąt.

Na koniec jeszcze trochę prywaty. W tym roku z racji małego mieszkania, i małego szkraba zdecydowaliśmy się na niewielkiego Świerka pospolitego w donicy, z nadzieją, że wytrzyma trochę dłużej niż zeszłoroczny. Zdaję sobie sprawę, że ilość igieł w dywanie pewnie mnie porazi, bo tak jest co roku... No cóż tradycja rzecz świeta, nawet jeśli jest zwiążana ze żmudnym wybieraniem igieł.


Póki co nasz mały świerk mieszka sobie na dość chłodnej klatce schodowej, i czeka na chwilę kiedy będziemy mogli go już wnieść do domu.

Na koniec dodam, że w Wielkiej Brytani kupuje się choinki dość wcześnie, zwykle na początku Grudnia, i zwykle tuz przed samymi świętami nie ma już zbytniego choinkowego wyboru...

Pozdrawiam serdecznie, i czekam na wasze opinie, na temat żywych choinek, czy kupujecie? A jeśli tak na jaki gatunek zwykle się decydujecie?

XOXOXO

2 komentarze :

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję, i wzajemnie życzę Szczęśliwego Nowego Roku, pełnego sukcesów :)

      Usuń