piątek, 5 grudnia 2014

Jak wybrać, i pielęgnować idealną Gwiazdę Betlejemską?

Jak wybrać, i pielęgnować idealną Gwiazdę Betlejemską?

mini cykl świąteczny 


Poinsetia, Eupchorbia pulcherrima, nie jedno ma imię, ale jedno jest pewne. Jest chyba jedną z najpopularniejszych roślin w okresie Świąt Bozego Narodzenia, w wielu zakątkach świata.Uprawiana głównie ze względu na pięknie wybarwione przylistki. Jest bardzo łatwa w uprawie. A jeśli zachowamy kilka podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji będzie nas długo cieszyć swoim wyglądem.


Jak wybrać roślinę idalną?
Należy zwrócić uwagę na proporcję rośliny. czy jest ona równomienie rozgałeziona, i dobrze wygląda z każdej strony. Czy pędy są sztywne, i niepołamane, a roślina nie ma żadnych oznak więdnięcia. No i na koniec czy roślina ma dużą ilość liści, praktycznie do jej podstawy, a wszystkie przylistki są całkowicie, i równomiernie wybarwione!Jak pielęgnować? 
Po pierwsze stanowisko. 
Poinsetie wymagają miejsca, jasnego ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Rośliny sa wrażliwe na niskie temperatury (minimalan temp. to ok 13-15 stopni C), dlatego też należy szczególnie uważać w trakcie transportu do domu, gdyż mrożne zimowe powietrze może nieodwracalnie uszkodzić rośline. Aby temu zapobiec,, należy poprosić o dokładne zabezieczenie rośliny (najlepiej papierem) w sklepie.
Dodatkowo w mieszkaniu, nie należy jej ustawiać w przeciągach, lub przy bezpośrednich żródłach ciepła (kaloryferach itp.).
Czasami jednak, po przyniesieniu Gwiazdy do domu, roślina zaczyna gubic liście, i stopniowo zamiera. Niestety podyktowane jest to zwykle złym przechowywaniem rośliny w sklepie (zwykle w zbyt niskich teperaturach), i niestety takiej rosliny nie da się już uratować.


Po drugie podlewanie.
Roślinę należy podlewać regularnie. Pamiętać jednak należy, że zarówno przelanie, jak i przesuszenie, jest dla rośliny niebezpieczne. Podlewamy ją wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W okresie kwitnienia poinsetia nie wymaga zwykle nawożenia.


Po trzecie przechowyanie.
Gwiazdę Betlejemską, z dużym powodzeniem można przechować na następny rok. W momenie w którym kolorowe przylistki zaczną blednąc, roślinę przycinamy ok 10 cm na ziemia , i przesadzamy do nowej doniczki. W okresie spoczynku wymaga zwykle stałej temp. ok 18 stopni Celsjusza. By ponownie zakwitła wymaga krótszego dnia, a więc pierwsze kolorowe przylistki zaczna się pojawiać już od poł listopada. Z doświdaczenia jednak wiem, że nigdy nie będa one tak atrakcyjne i okazałe, jak te u roślin zakupionych w sklepie.
Dlatego też Poinsetie zwykle traktuje się jako sezonową ozdobę.

I na koniec moja zeszłoroczna Gwiada Betlejemska przetrwała do połowy kwietnia, niestety potem dopadły ją pierwsze wiosenne mszyce , i nie dało się jej odratować :( Tak prezentowała się jeszcze na Wielkanoc 2014.


Ja co roku pozostaję wierna tradycji, i wybieram rośliny o czerwonych przylistkach, a jakie wy kolory najczęsiej kupujecie?

Pozdrawiam serdecznie, i zaprzaszam na następnym post o tym jak wybrać idealną, oczywiście 'żywą' choinkę, oraz do polubienia mnie na Facebooku.

XOXOXO

6 komentarzy :

 1. Ja również jestem tradycjonalistką i kupuję czerwoną. I muszę się pochwalić, że w zeszłym sezonie też udało mi się dość długo utrzymać moją poinsencję przy życiu, bo niemal do wakacji :-) Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Mnie co roku kuszą inne kolory, ale jakoś nie mogę się przełamać , i zawsze stawiam na czerwony :) pozdrawiam

   Usuń
 2. Dostałam w tym roku czerwoną, postaram zastosować się do wszystkich rad :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Może i mnie w końcu uda sie utrzymac gwiazde dłużej niż do wigilii. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń