środa, 26 listopada 2014

Rajski ptak... (Strelitzia reginae)

Rajski ptak...
(Strelitzia reginae)

Strelitzia królewska, jest jedną z najpiekniejszych, i zarazem najokazalszych roślin, którą można uprawiać w warunkach domowych.


Najciekawze są oczywiście jaskrawopomarańczowe kwiaty, które pojawiają się na długich pędach kwiatowych.


Charakterystyczny, duży kwiatostan ułożony jest prostopadle do pędu, a na jego czubku wysrastają trzy pomarańczowe, i trzy fioletowo-niebieskie, płatki okwiatu. Cały kwiatostan przypomina rajskiego ptaka...


Pojedyńcze kwiaty utrzymują się na roślinie bardzo długo, zwykle kilka tygodni, dlatego też często są wykorzystywane do bukietów, i egzotycznych aranżacji kwiatowych.

Kwiaty pojawiają się pomiędzy okazałymi (ok 60cm długości) liśćmi, w kolorze niebiesko-zielonym.


Strelitzia, jest rośliną dla cierpliwych ogrodników, gdyż pierwsze kwiaty, szczególnie u młodych roślin, uprawianych z nasion pojawiają się dopiero po ok 4-6 lat od momentu wysiania.
Jedna z moich znajomych ogrodników, ma tzw. teorię 9 liści Strelitzii. Otóż w teori, roślina, ma zakwitnąć dopiero po wypuszczeniu swojego 9 liścia właściwego... Szczerze przyznam, iż początkowo byłam bardzo scepytcznie nastawiona do tej teorii. Dopiero czas pokazał, że o dziwo działa! Pominę już fakt, że liśćie Strelitzii, rosną bardzo ale to bardzo wolno, więc czekając na kwiaty trzeba uzbroić się w dużą dozę cierpliwości.


Jak pięlęgnować roślinę?
Strelitzia, wymaga stnowiska jasnego, jednak należy chronić ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
W okresie wzrostu (od wiosny do jesienii) należy rośline podlewać regularnie, natomaist w okresie zimowym podlewanie należy ogrniczyć praktycznie do minimum.
Młode rośliny przsadza się regularnie wczesną wiosną, starsze lubią mieszkać w przyciasnych donicach.
Jak rozmnażać?
Głównie z nasion, które dość dobrze kiełkują.

Niestety roślina, choć piękna, nie nadaje się do małych mieszkań, gdyż wymaga sporej ilości miejsca. W naturze (Płd Afryka) może dorastać nawet  do 2m wysokości.


Na koniec mała ciekawostka. Czy wiecie skąd wywodzi się łacińska, i polska nazwa Strelitzia? Otóż pochodzi ona od dość szumnego nazwiska, żony króla angielskiego Jerzego III, Charlotty of Machlenburg - Strelitz...

Pozdrawiam serdecznie
XOXOXO

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz