wtorek, 28 lipca 2015

Cynia wytworna (Zinnia elegans).

Pozostając w temacie roślin jednorocznych opowiem wam dzisiaj o Cyniach, a włąściwie jednej konkretnej odmianie - 'Queen Red Lime'.


Jest to chyba jedna z ciekawszych odmian Cynii, jaką znam. Prawie pełne kwiaty, są jak kameleon, z każdym dniem zmieniając swoje oblicze. Początkowo płatki, zwinięte jeszcze w rurki, przybierają ciekawy limonkowy kolor.


Zczasem jednak bledną, a limonka ustepuje miejsca różowi.Nie jest to jednak zwykły intensywny róż, ale jakby przybródzony, i przygaszony jego odcień.


Ponieważ płatki rozwijają sie stopniow w jednej cyniowej głowce, znajdziemy wszystkie kolory na raz.


Co ciekawsze, nie wszystkie kwiaty rozwijają sie w ten sposób. Niektóre z nich całkowicie pomijają stadium zielonych płatkow, by od razu przejść do pojedyńczej formy o różowych płatkach. To ile z wysianych przez nas roślin przybierze pełny lub pojedynczy charakter, nie zalezy zupełnie od nas, i jest prawdziwą loterią. U mnie odsetek pełnych, do pojedynczych roślin wynosi mniej więcej pół na pół.

 

Rośliny same w sobie są dość wysokie moga dorastać nawet do 40 cm. Mają sztywne łaodygi, przez to nadaja się ideaalnie na kwiat cięty, jak i do obsadzania pojemników, czy mieszanych rabat. Kwitną nieprzerwanie od Lipca, aż do pierwszych przymrozków.


Jaki jest sekret uprawy zdrowych, pieknych Cynii? Po pierwsze stanowisko, słoneczne, jednak osłonięte od nadmiernych wiatrów. Po drugie podlewanie, szczególnie w początkowej fazie wzrostu. Jesli będziemy podlewać je często, i z miłością na pewno odwdzięczą nam się morzem kwiatów.


A teraz moje pytanie do Was. Jakie odmiany Cynii polecacie? A może wbrew przeciwnie, nie lubicie tych roślin, i serdecznie je odradzacie?

Pozdrawiam serdzecznie
XOXOXO


10 komentarzy :

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze przyznać, ze cynie nie są moimi ulubionymi kwiatami, ale może to dobry czas spojrzeć na nie bardziej przychylnym okiem...tym bardziej, ze tak długo kwitną. Zacznę szukać odmiany dla siebie :-) Dzięki za inspiracje. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobnie, jednak dałam im szanse, i póki co mnie nie zawiodły. Odmian jest sporo, dlatego każdy pewnie znajdzie coś dla siebie :) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Lubię je w wazonach:) Takie trochę sztywne, zdystansowane, ale ładne. Te na zdjęciach są piękne - po prostu pokazowe:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu nazwa zobowiązuje, dlatego też są wytwornymi damami :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. O ja bardzo lubię cynie. Lubię ale nie mam. Nie sieje jednorocznych, chętniej kupuje małe podrostki. Może w przyszłym roku się skuszę na cynie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. O ja bardzo lubię cynie. Lubię ale nie mam. Nie sieje jednorocznych, chętniej kupuje małe podrostki. Może w przyszłym roku się skuszę na cynie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moj pierwszy raz z wysiewm Cyni, i muszę przyznać, że całkiem udany :) Pozdrawiam

   Usuń
 6. Piękne te cynie! Zauroczyły mnie Twoje zdjęcia. Raz posiałam w ogrodzie cynie i nawet mi się udały, ale to nie była tak piękna odmiana. W przyszłym roku muszę poszukać nasion 'Queen Red Lime'. Ciekawe, czy w Polsce można je kupić? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Niestety nie wiem czy można ją dostać w Polsce. Myślę jednak, że jeśli dobrze poszukasz znajdziesz równie piękne jak nie ciekawsze odmiany, bo wybór jest przeogromny! Pozdrawiam

   Usuń