poniedziałek, 17 listopada 2014

Cestrum nocturnum, czyli przybysz z wysp karaibskich.


Zimozielony krzew dorastający do 4 m wysokości, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae), a co za tym idzie jest blisko spokrewniony min. z ziemniakiem, lub pomidorem. Jednak z wyglądu w ogóle ich nie przypomina. Jedyna wspólną cechą wszystkich roślin, jest zawartość trującej solaniny.


Liście są pojedyncze lancetowate, do około 20 cm długości.

Kwiaty o ciekawym zielono -białym kolorze, przypominają długą tubkę, lub lejek, który na końcu otwiera się, i tworzy 5 niby płatków. Co ciekawsze kwiaty otwierają się nocą, a zapach jest wówczas bardzo, ale to bardzo intensywny. Tak intensywny, że przy dużych krzewach mogą powodować problemy z oddychaniem!Krzew ma dość nieregularny pokrój, dlatego wymaga intensywnego cięcia, by utrzymać, go w ryzach.


Niestety roślina, w naszym klimacie nie zimuje w gruncie, jednak dobrze rosną w domowym zaciszu, lub może być traktowana jako roślina tarasowa, a w okresie zimowym powinna być wówczas przechowywana w mieszkaniu, na słonecznym stanowisku.

Znacie tę , lub inne odmiany Cestrum...?

Pozdrawiam
XOXOXO

4 komentarze :

 1. Nie znam ani tej, ani innych odmian Cestrum, ale moje ignoranckie oko dostrzega istotne podobieństwo tej rośliny do tytoniu ozdobnego, który w Polsce jak najbardziej rośnie (choć z reguły nie przeżywa zimy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oko jest jak najbardziej profesjonalne, gdyż Tytoń ozdobny należy do tej samej rodziny Psiankowatych, stąd jego duże podobieństwo do Cestrum :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Nie znałam, ale dzięki Tobie poznałam. :)

  OdpowiedzUsuń