środa, 5 listopada 2014

Kapusta Ozdobna (Brassica oleracea) Hit, czy Kit...?


Ukochana przez Francuzów, i uprawiana tam od stuleci. Przed jednych uważana za brzydką, i nieciekawą roślinę. Przez innych uwielbiana.
Od kilku lat odnotowuje wielki powrót, w aranżacjach florystycznych, ogrodach, i przede wszystkim w zieleni miejskiej.Kapusta ozdobna, to nic innego jak siostra dobrze nam znanej 'tradycyjnej' kapusty. Z jednym małym wyjątkiem... Roślina nie wiąże charakterystycznych główek, a jej środkowe liście są zwykle dość mocno pomarszczone, i przybierają kolor bieli, lub różnych odcieni fioletu.Uprawiana jest, jako roślina jednoroczna. Dobrze rośnie na słonecznym stanowisku, i żyznej glebie.
Wykorzystuje się ja głównie w nasadzeniach jesienno -zimowych, gdyż najlepiej rośnie w okresie chłodów, i całkiem przyzwoicie zimuje.Łatwo uprawia się ją z nasion, a na miejsca stałe wysadza się wiosną rozsadę. Można także wykorzystać "gotowe" rośliny, zakupione wczesną jesienią w centrach ogrodniczych.Kapusta ozdobna, ciekawie wygląda zarówno w rustykalnych ogrodach, jak, i w bardziej nowoczesnych nasadzeniach. Można wykorzystać ją do uzupełnienia pustych miejsc na rabatach, w warzywniku, czy donicach.Według mnie najciekawiej wygląda, w listopadowym ogrodzie, do którego wnosi zastrzyk koloru.
A więc hit, czy kit? Ocenę pozostawiam wam...


Pozdrawiam
XOXOXO


4 komentarze :

 1. W tym roku nie miałam, ale w ubiegłym sprawdziła się doskonale :)Osobiście bardzo ją lubię. W jesiennym ogrodzie kiedy już nic nie kwitnie ona sprawdza się doskonale. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, daje taki zastrzyk bardzo potrzebnego, w tym czasie koloru. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Hit! :) mnie się udało w tym roku wyhodować jedną, baaaardzo marną kapustę ozdobną, ale w tej chwili jest najbardziej kolorową częścią ogrodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wszystko podziwiam. Ja zwykle idę na łatwiznę, i kupuje gotowce :)

   Usuń