niedziela, 21 grudnia 2014

Schlunbergia ucięta, czyli kaktus bożonarodzeniowy

mini cykl świąteczny część 3 - ostatnia.


Od kąd pamiętam, gdy nadchodził grudzień w mieszkaniu mojej babci zakwitatał zawsze różowy kaktus bożonarodzeniowy (Schlunbergia truncata / Zygocactus truncatus). Babcia przenosiła go wówczas z parapetu, i stawiała na świątecznym. Gdy zabrakło już babci, kaktusa odziedziczyła moja mama, i teraz na jej grudniowym stole dzierży palmę pierwszeństwa.Schlunbergia, jest raczej nietypowymn kaktusem. Posiada bowiem rozgałęziające się , i przewieszające się gałęzie, które złożone są z płaskich, przypomniających liście segmentów. Brzegi tychże segmentów, są wyrażnie ostro ząbkowane, co pozwala odróżnić Schlunbergię truncata , od bardzo podobnego Rhipsalidopsis gaertneri/ Schlunbergia gaertneri, czyli kaktusa wielkanocnego.

Rośliny sprzedawane w sklepach, w okresie zimowym  ( od połowy listopada, do połowy stycznia) posiadają już pierwsze pąki kwiatowe, które z czasem rozwiną się w piekne kwiaty koloru białego, różowego, czerwonego, lub purpurowego. 
Zwykle nawet najmiejsze rośliny, obsypane sąo gromną ilością kwiatów. Jednak w niewprawnych rękach rośliny, już nigdy mogą nie powtórzyć kwitnienia.

Schlunbergia, podobnie jak wiele innych kaktusów by ponownie zakwitnąć wymaga okresu spoczynku  ( mniej więcej od lutego, do kwietnia), w którym to ogranicza się roślinie temperaturę, i podlewanie. W okresie letnim wymaga też przebywania na zewnątrz ( w ogrodzie, lub na balkonie) w miejscu osłoniętym od palącego słońca.

By dobrze rosła wymaga jasnego stanowiska, i regularnego podlewania w okresie wzrostu. Najłatwiej rozmnożyć ją poprzez kilkusegmentowe sadzonki.

I na koniec jak zwykle ciekawostka. W swoim naturalnym środowisku gór południowo - wschodniej Brazylii ta popularna roślina zagrożona jest wyginięciem!

A więc macie, lubicie, czy przymierzacie się do zakupu Schlunbergii / Zygocactusa. 

Pozdrawiam serdecznie.
XOXOXO  

6 komentarzy :

  1. Witaj Marto. Moja babunia tez miała schlunbergie. Zawsze pięknie jej kwitła. Gdy jej zabrakło kwiat usechł. Czyzby z tęsknoty?? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ech... tego chyba się nigdy nie dowiemy. Odnoszę wrażenie, że Schlunbergie były kiedyś dużo bardziej popularne, niż Gwaizdy betlejemskie. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. A ja nie znałam tego kwiatu. Zdecydowanie ładniejszy niż gwiazda betlejemska.

    OdpowiedzUsuń
  3. A czy wiadomo czemu grozi jej wyginiecie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spowodowane jest nadmiernym pozyskwaniem tych roślin, z naturalnych stanowisk. Pozdrawiam

      Usuń