czwartek, 4 września 2014

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Początek września to optymalny czas aby zacząć sadzić rośliny cebulowe.

Pierwsze rośliny cebulowe pojawiają się już w sprzedaży zwykle z końcem lipca, lub początkiem sierpnia.
Najlepiej kupować je u renomowanego sprzedawcy lub producenta, mamy wówczas pewność, że zakupione cebule będą wolne od chorób i szkodników.
Ponieważ koszty cebul nie są wcale małe, w przypadku dużych ilości (np 100 szt z jednego gatunku) warto zwrócić się bezpośrednio do importera, by tym sposobem zaoszczędzić kilka groszy...

Od lewej cebula Narcyza, Szafranu, Krokusa 'Remembrance', Śnieżyczki i Rannika.

Jak wybierać?
Wybieramy cebule zdrowe, duże,twarde. Bez uszkodzeń, chorób oraz widocznych młodych pędów, i korzeni. Z duża ilością okalających ich suchych łusek.Wszystkie niepasujące do opisu odrzucamy.


W przypadku roślin pakowanych, w opakowania zbiorcze, wybierajmy te, które pakowane są w zwykłe papierowe torebki, lub plastikowe worki z dużą ilością dziurek.


Gdzie sadzić?
Rośliny cebulowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, i przepuszczalnych glebach.
Pamiętać trzeba także od odpowiednim przygotowaniu gleby: odchwaszczeniu i spulchnieniu.
Cebule stanowią świetnie uzupełnienie rabat bylinowych, czy skalniaków. Można je także sadzić na trawnikach, lub pod koronami drzew liściastych. Brak liści wczesną wiosną, powoduje większy dostęp światła, przez co cebule będą się mogły ładnie rozwijać.

Jak sadzić?
Zasada jest prosta. Cebule sadzimy na głębokość odpowiadającą 2-3 wysokości cebul, tzn jeśli cebulka Krokusa ma wysokość 2 cm sadzimy ją na głębokości 4-6 cm.  Pomocne nam będą do tego rożnego rodzaju łopatki, lub w przypadku niewielkich cebulek np. Śnieżyczek możemy je wepchnąć do ziemi niezawodnym urządzeniem, które mamy zawsze przy sobie, czyli palcami.


Aby uzyskać bardzo naturalny charakter nasadzeń, cebule rozrzucamy, i tam gdzie upadną tam je sadzimy. Jeśli jednak lubimy ład i porządek, cebule możemy posadzić w tzw. "piątkę".

Miejsca w które wysadziliśmy nasze cebule nie zapomnijmy oznaczyć etykietką, by w ferworze wiosennych porządków, nie uszkodzić przebywających jeszcze w ziemi cebul.


Pamiętajmy także by wszystkie cebulki sadzić "dupkom" (zwykle spłaszczona strona z wyraźnymi resztkami korzeni) do dołu i kiełkiem do góry.

Nawożenie:
Cebule nie wymagają nawożenia w trakcie sadzenia. Wszystkie składniki potrzebne do rozwoju liści i kwiatów, zawarte są w cebuli. Nawozimy je zwykle późna wiosną, tuż po przekwitnięciu, w momencie gdy formują się cebule na przyszły rok.

Uprawa w pojemijkach.
W przypadku uprawy w pojemnikach pamiętać należy o dobrym drenażu, i zabezpieczaniu przed mrozami. Cebule sadzimy wówczas warstwo, największe cebule na spodzie najmniejsze tuż pod powierzchnią. Górę możemy obsadzić roślinami jednorocznymi, np Bratkami.

W naszym ogrodzie w tym roku wysadziliśmy min. Ranniki (Eranthis), które w umiarkowane zimy mogą zakwitać już w połowie stycznie. Krokusy odm. "Remembrance", Śnieżyczki przebiśnieg (Galianthus nivalis) Narcyzy, oraz Szafran uprawny (Crocus sativus), i teraz pozostaje nam jedynie czekać do wiosny na piękne kwiaty, i być może na pierwszy zbiór szafranu :)

Cebule Ranników - 30 szt.

I dla porównania wielkości cebul różnych gatunków, tylko 2 cebule Narcyzów.
I na koniec rośliny cebulowe w Polsce zawsze kojarzyły mi się tak:


Zdjęcie z wp.pl/ J. Fijak

Natomiast od kiedy przyjechałam do UK, już zawsze będą mi się kojarzyć tak:

A czy wy wysadziliście już jakieś rośliny cebulowe? Jeśli tak pochwalcie się swoimi gatunkami i odmianami.

Pozdrawiam 
XOXOXO

2 komentarze :

  1. Od kilku lat nasadzam na swoim siedlisku krokusy, tulipany, narcyzy i żonkile. Nie pamiętam, jakich odmian, w każdym razie są ładne. Przy sadzeniu krokusów mam metodę niezawodną: widłami (tzw. amerykanami) dziabię ziemię i w powstałe otwory wbijam cebulki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiosną musi być zatem pięknie. Każda metoda, dopóki się sprawdza, jest dobra :) Pozdrawiam

      Usuń