sobota, 16 sierpnia 2014

Crocosmia czyli Cynobrówka

Do rodzaju Crocosmia należny 7 rożnych gatunków roślin, które w naturze rosną na łąkach Południowej Afryki.
Ponieważ należą do rodziny Kosaćcowatych (Iridaceae), są blisko spokrewnione  min z Mieczykami, i wyglądają jak miniaturowe ich odpowiedniki.


Cebule Cynobrówki wysadzamy wiosną (kiwecień - maj) bezpośrednio do gruntu, na głębokość około 7-8 cm.
Rośliny wymagają stanowiska słonecznego, z wilgotną lecz przepuszczalną ziemią.
Kwitną od połowy lipca, aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty nie pachną, i mogą mieć kolor od żółtego poprzez pomarańczowy, aż do czerwonego. Kwitnące rośliny osiągają wysokość ok 50-75 cm.


Cynobrówki są bardzo łatwe w uprawie, bardzo szybko się rozmnażają, i najlepiej kwitną w dużych zatłoczonych grupach.  Na jednym stanowisku mogą przebywać około 3 lat. Później należałoby roślinę przesadzić. Jednakże roślina ze zdjęć rośnie, bez przesadzania, na tym samym stanowisku już od niepamiętnych czasów, i jak widzicie ma się całkiem dobrze.


Zimowanie: są 2 zasadnicze teorie dotyczące tego jak postępować z tą roślina przed zimą.
Pierwsza mówi o tym, iż po zaschnięciu liści (październik) należy cebule wykopać i przechować w pomieszczeniu.
Druga natomiast mówi, że po zabezpieczeniu przed mrozem, roślina będzie mogła zimować w gruncie.
Są zwolennicy i przeciwnicy obu teorii. Dodam tylko, że roślina ze zdjęć z powodzeniem zimuje w gruncie, jednakże rośnie ona w klimacie dużo łagodniejszym, niż w Polsce.Crocosmia należy do jednej z najciekawszych roślin póznego lata, i mimo tego, że jest bardzo łatwa w uprawie, nadal wydaje mi się niedoceniana.


Na koniec dodam, że nie znam rodzaju ani odmiany Cynobrówki ze zdjęć. Etykieta z nazwą dawno zaginęła, i nikt z moich kolegów nie jest w stanie przypomnieć sobie dokładnej nazwy tej konkretnej rośliny.
Może ktoś z was ją zna i będzie umiał mi pomóc :)

Pozdrawiam
XOXOXO2 komentarze :

 1. Ja bardzo lubię krokosmię w bukietach, ładnie się układa i jest trwała. Odstrasza mnie jej zimowanie w Polsce, dlatego nie mam już jej u siebie. Podobno czerwona odmiana Lucyfer jest najbardziej odporna, ale u mnie się nie udała... Szkoda, bo piękna jest,
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt jako kwiat cięty jest wyjątkowo trwała, i zgodzę się Lucyfer jest chyba do tej pory jedyną odmianą polecaną do zimowania w Polsce. Szkoda, że u Ciebie w ogrodzie się nie udała :(

   Usuń