poniedziałek, 28 stycznia 2019

Piet Oudolf dla RHS Hampton Court 2018.

Nazwiska Oudolf, nie trzeba nikomu przedstwiać.
Twórca niepowtarzalnego naturalistycznego stylu, w którym trawy mieszają się z bylinami, tworząc jedną harmonijną całość.
W zeszłym roku stworzył swój pierwszy ogród pokazowy dla RHS Hampton Court 2018. Nie jest to jego jedyna realizacja na terenie Wielkiej Brytanii. W samym Londynie znajduje się kilka jego ogrodów zrówno prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej.

Jego niezwykły ogród zwracał uwagę morzem kolorów, już od samego wejścia, a tłem dla niego stał się pałac Hampton Cour.

rabata-bylinowa-projekt

Ogród był zaskakujący w swej prostocie. Nie było tam wysokich drzew, wymyślnych altan, czy oczek wodnych.
Były za to trawy, i byliny. Tyle, i może aż tyle. Bo jak mawiają Anglicy 'less is more' / czasami mniej znaczy więcej. Oudolf z mistrzowskim wręcz wyczuciem, odddał pierwsze skrzypce bylinom, a te, jak sami się zaraz przekonacie obroniły się same.

byliny-trawy-mikołajaki

Podstawą całej kompozycji była Ostnica bródkowa (Stipa barbata) uzupełniały ją min Trzcinnik (Calamagrostis sp) oraz Stipa capillata (Ostanica włosowata).

trawy-byliny-blog-ogrodniczy

Z pośród bylin znalazły się tu min. Jeżówka blada (Echinacea pallida), o wyjątkowo eleganckich jasno-różowych kwiatach. Dzielżan (Helennium) 'Moreheim Beauty' o intensywnie miedzianych płatkach. Czosnek (Allium) 'Millenium'.


Wprawne oko mogło też wypatrzyć Krwawnicę pospolitą (Lythrum salicaria), Drakiew (Scabious),  czy też Pysznogłówki (Monarda).Mnie najbardziej w oczy rzuciły się jednak Mikołajki alpejskie (Eryngium alpinum).  Ich intensywny, a zarazem chłodny odcień niebieskiego, rzucał się w oczy już z daleka. I mocno kontrastował z ciepłymi barwami innych roślin. Mikołajki to także jedne z ulubionych roślin Pana Oudolfa, często stosowane w jego założeniach ogrodowych.


Innym odkryciem tej rabaty była dla mnie Dziewanna Chaixa (Verbascum chaixii). Wstyd się przyznać ale do tego momentu Dziewanna kojarzyła mi się tylko z jedną, wysoką na 2m Dziewanną drobnokwiatową.  Nagle okazało się, że Verbascum może posiadać też inne kolory, całkiem wdzięcznych kwiatów.


Piet Oudolf stworzył ten ogród, z myslą o 'zwykłych' Ogrodnikach. Poprzez tą wyjątkową kompozycję, pozornie nieuporzątkowanych roślin, chciał zainspirować odwiedzających wystawę do bardziej naturalistycznego podejscia do przestrzeni ogrodowych.

piet-oudolf-byliny-trawy-echinacea

Czy mu się udało? Chyba tak! Zanim jeszcze na dobre otwarto wystawę jego projekt wywołał spore zamieszanie w świecie ogrodniczym. Wiele osób, w tym ja, i moi koledzy po fachu, przybyli na wystawę tylko po to by sprawdzić na własne oczy, czym zachwyci Piet.

rabata-różowy-blog-ogrodniczy

Jego ogród okazał się synfonią kolorów, kształtów, i tekstur. A także stołówką dla owdów.
Swoją realizacją Piet udowodnił, że każdy, w prosty, i stosunkowo niedrogi sposób może stworzyć ogród w stylu naturalistycznym. A jeśli nie ogród, to ,chociaż rabatę, bo wiele z tych roślin znajdziecie w swoich własnych ogrodach.


Inne rośliny wykorzystane w założeniu:
Astilbe chinensis 'Vision in Pink'
Delphinium 'Cliveden Beauty'
Centaurea 'Purple Heart'
Nicotiana langsdorfii
Achillea 'Terracota'

I jak Wam się podoba?
Pozdrawiam serdecznie
XOXOXO


9 komentarzy :

 1. Uwielbiam takie zestawienia ogrodowe. Naturalistyczne kompozycje roślinne przywracają wiele wspomnień wakacyjnych. Werbena patagońska, jeżówki purpurowe czy też ostróżki ogrodowe w połączeniu z trawami ozdobnymi to miód na moje serce. Dziękuję za piękny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cuda na patyku :) Delikatnie, zwiewnie, a zarazem dynamicznie. Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byliny w połączeniu z trawami wyglądają cudownie :)
  Zachwyciła mnie drakiew. Ciekawe, czy u mnie też by się zadomowiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakby to było cudownie, gdyby i mnie podpowiedział co siać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam szczęście być 2x w ogrodzie Pieta w Holandii a także oglądać inne założenia. Bardzo podoba mi się ten styl.Poszukam tych ostnic barbata i capillata choć łatwo nie będzie bo u nas tylko tennuissima.
  Mam wrażenie że na tej wystawie "poszedł jeszcze dalej" jakby w stronę rabaty łąkowej letniej - ciekawa jestem głosów przeciwników - co mówili.
  W tym roku wybieram się do Anglii południowa część - może mi jakiś ogród podpowiesz Oudolfa bo w połowie sierpnia to właśnie jego ogrody królują.
  Nie dziwię się że polecieliście popatrzeć :D tez bym leciała :D
  pozdrawiam
  mira

  ps. u mnie 2 przebiśniegi kwitną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda, jego rabata przypominała bardziej łąkę. Niż jego tak charakterystyczne założenia. Z głosów przeciwników. Spotkałam się z opinią, że właśnie stworzył łąkę i niezbyt się przy tym wysilił. ;)
   Nie wiem gdzie dokładnie się wybierasz ale z typowych ogrodów Pieta, polecam - Pottersfield - w Londynie, RHS Wisley - i jego słynną rabatę przy wielkiej szklarni. Te dwa widziałam osobiście. Ale jest jescze Scamptons Hall, Penstthorpe,i Serpentine Gallery - wszystkie mniej więcej na południu Anglii, i ogólnie dostępne :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź , właśnie jadę na południe

   Usuń
 6. Kolorowa łąka, bardzo mia dla oka, owady na pewno szczęśliwe. Podoba mi się, ale nie mogłabym mieć takiego całego ogrodu, potrzebuję jednak trochę mocnych struktur. I intymności, jaką dają roślinne bariery.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też nie , i na szczęśćie w wielu dużych założenia Oudolfa znajdziesz te wszystkie elementy ;)

  OdpowiedzUsuń