sobota, 10 lutego 2018

Dlaczego moje Przebiśniegi nie kwitną?

Zastanawialiście się dlaczego, pomimo wsadzenia kilkudziesięciu, jak nie kilku setek cebulek Przebiśniegów, nadal nie macie ich w swoim ogrodzie?
Powodów może być kilka:


blog-ogrodniczy

1. Miejsce. Śnieżyczki to rośliny runa leśnego.  Kochają dużą ilość wilgoci w glebie. W warunkach naturalnych wysypują na a żyznych, próchniczych glebach z dużą ilością wilgoci w glebie. Najczęściej można znaleźć je w półcieniu, w wilgotnych lasach łęgowych, buczynach, i grądach. Dlatego tez jeśli chcecie odnieść Śnieżyczkowy sukces, musicie pamiętać by swoich ogrodach zapewnić im podobne warunki. Najlepiej będą zatem rosły w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew, na glebach o pH obojętnym. 

2. Pogoda. Wyjątkowo upalne lata, z małą ilością opadów,  nie sprzyjają rozwojowi Śnieżyczek. Mała ilość deszczu wpływa na wzrost młodych cebulek przybyszowych, które zamiast wzrastać, zasychają, i giną.

3. Przenawożenie.  Zastosowanie nieodpowiedniego nawozu, zwykle zbyt bogatego w azot powoduje wzrost jedynie lici, i praktycznie całkowite zaprzestanie kwitnienia.

4Cebulki. Czwarty, ostatni, i chyba najważniejszy podpunkt. Jeśli kupujecie swoje Śnieżyczki , jesienią w centrach ogrodniczych musicie wiedzieć, że tylko około 20% cebulek zakupionych o tej porze roku, ma szanse wykiełkować, i zakwitnąć na wiosnę.
W przeciwieństwie do Narcyzów, czy Tulipanów, łuska okrywająca cebule Śnieżyczek łatwo odpada, przez co cebulki mocno wysychają, i obumierają.
Jak zatem rozmnażać Śnieżyczki przebiśniegi? Najlepiej poprzez podział istniejących już kęp.
Po przekwitnięciu rośliny dzieli się, i przesadza niezwłocznie na miejsce docelowe, gdyż tak jak wspomniałam wcześniej cebule bardzo szybko wysychają.
Co jednak zrobić jeśli w Waszych ogrodach nie ma Śnieżyczek do podziału? Poproście swoich przyjaciół, sąsiadów lub innych ogrodniczych zapaleńców, może chętnie podziela się małą kępką Przebiśniegów, lub wymienia się na jakąś inną ciekawa roślinę ogrodowa.
Jeśli i ten sposób zawiedzie kupujcie tylko cebule w tzw 'zielonym' stanie - w przypadku rzadkich odmian w momencie kiedy kwitną, lub tuż po ich przekwitnięciu, kiedy cebule maja jeszcze kilka zielonych liści. Daje nam to pewność, ze nie kupujemy przysłowiowego kota w worku...
Cebule z liśćmi dostępne są na wiosnę od większości szanujących się dostawców, i producentów.
W ostateczności, jeśli jednak skusicie się jesienią na kilka, lub kilkanaście cebul z Waszego ulubionego sklepu ogrodniczego, przed posadzeniem namoczcie te nieszczęsne cebulki przez kilka godzin w wodzie. Zwiększy to ich szanse na przeżycie.

Jak zatem widzicie, odpowiedz na pytanie Dlaczego Przebiśniegi, nie kwitną? nie jest prosta.
To złożony proces, na którego wpływ ma wiele czynników.
Mam nadzieje, że chociaż odrobinę Wam pomogłam, i rozwiałam Wasze wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie
XOXOXO 

14 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Rzeczywiście tak się dzieje, że posadzimy i nici z nich wiosną.
  Dzięki:) Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie posiadam przebiśniegów. Niestety. Od lat próbuję kupić cebulki w odpowiednim terminie, ale sprzedawcy uparli się i sprzedają tylko jesienią. W sklepach internetowych to samo, późną wiosną wisi zawsze komunikat "dostępne od września". Nie wiem z czego to wynika...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to faktycznie kiepsko :( Może spróbuj prosto od producentów, albo na targach ogrodniczych? W Anglii zakup zielonych cebulek to standard, ebay jest całkiem dobrym źródłem... Pozdrawiam

   Usuń
  2. No niestety :( Ale znalazłam już na grupie ogrodniczej panią od której nieco dostanę :) Przejdą te wielkie mrozy to rzucę tam ogłoszenie pt "kupię przebiśniegi" i pewnie coś więcej uda się zdobyć :)

   Usuń
 3. Wow, bardzo ciekawy i pomocny post :-) Dziękuję :-) Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł - o pierwszych trzech przyczynach wiedziałam, ale o ostatniej nie miałam pojęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mawia mój szef człowiek uczy się cale życie ;) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Czyli już wiem, dlaczego tak słabo mi kwitną...

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak lubię przebiśniegi..! Niestety, słabo u mnie rosną, myślę, że mają za sucho. Ale spróbuję wiosną, jak radzisz, posadzić kępkę w bardziej wilgotnym miejscu. Oby się udało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy większość Anglików to fascynaci ogrodów, czy może jest to przesada, że jak Anglik to kocha zieleń i ogrody ? Serdecznie pozdrawiam :)
  เกมส์สล็อต
  Gclub

  OdpowiedzUsuń