niedziela, 11 maja 2014

Pielęgnacja storczyków z gatunku Phanelopsis.

  Wokół pielęgnacji storczykow wyrosło wiele mitów. Jednym z najważniejszych jest fakt, iż są to rośliny trudne w uprawie.
Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Storczyki sa roślinami łatwymi w uprawie, a wiekszość niepowodzeń związana jest z nadmierną pielęgnacją, a nie jej brakiem.

   Zacznijmy jednak od początku.


 

Gdzie i jak wybrać naszą roslinę?
W chwili obecnej storczyki stały się ogromnie popularne. Można je dostać praktycznie wszędzie, w: kwiaciarni, supermarkecie czy sklepie meblowym.
Wprawne i doświadczone oko będzie potrafiło wybrać zdrową, i dobrze rokującą roślinę w każdym z tych miejsc.
Osobiście 2 moje stoczyki pochodzą ze sklepu IKEA, i 1 ze sklepu Lidl. Kwitą nieprzerwanie już od ponad roku.
W przypadku początkujących ogrodników, polecam zakupić pierwszą roślinę, w renomowanym miejscu (kwiaciarni, lub centrum ogrodniczym), mamy wówczas pewność, że zakupimy dobrze rokującego Storczyka bez chorób i szkodników.
Wybirając roslinę pamietajmy, aby bryła korzeniowa była dobrze ukształtowana, roślina posiadała kilka zdrowych zielonych liści, bez uszkodzeń, i przebarwień. Pęd kwiatowy powinien posiadać kwiaty (bez przebarwień, niezwiędnięte) oraz klika pąków.

Jak pielęgnować nasze storczyki?
Stanowisko:
Do uprawy storczyków musimy wybrać stanowisko jasne,ale bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Zbyt duże naslonecznienie, szczególnie w godzinach popołudniowych może powodować poparzenia na liściach, oraz kwiatach.

Białe odbarwienia na liściach spowodowane poparzeniem słonecznym.

Podlewanie:
Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca podlewania: Lepiej zapomnieć podlać, niż podlać za dużo.
Jak często? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Uzależnione jest to od wielu czynników (temperatury, nasłonecznienia itp.). Najlepiej jest obserwować korzenie rośliny. Białe oznaczaja brak wody, i wówczas należy roslinę podlać.

Białe korzenie Storczyka, sugerują brak wody.
Jak podlewać ? Jesli woda w naszym kranie jest wystarczająo miękka, możemy rośliny podlewać wodą bezpośreednio z kranu. Jesli nie mamy jednak tyle szczęścia, i woda w naszym kranie jest twarda. Do podlewania storczyków używajmy zawsze odstanej wody.
Wkładamy storczyka do miski z wodą, na ok 15-25 min, i pozwalamy roślinie dobrze nasiąknąć wodą.
Zauważymy wówczas, że białe do tej pory korzenie, zmienią kolor na zielony.
Oznacza to, że roślina otrzymała odpowiednią ilość wody.
Wyciągamy roślinę i pozostawiamy do odcieknięcia.
Pamietajmy nadmiar wody jest szkodliwy!

Roślina tuż po podlaniu.

Nawożenie:
Do nawożenia storczyków, używamy nawozy specjalnie przeznaczone dla tych rośllin. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta na opakowaniu.

Przesadzanie:
Storczyki nie wymagają częstego przesadzania. Zazwyczaj mogą rosną 2-3lat w zakupionych doniczkach.
Będą one wymagały przesadzenia jeśli podłoże jest zbyt zbite, lub roślina wyraznie "ucieka" z doniczki.
Najlepiej przesadzać roślinę, która nie kwitnie. Wyjmujemy ją wówczas z doniczki, otrzepujemy z resztek starego podłoża, usówamy i delikatnie moczymy korzenie. Namaczanie spowoduje że korzenie stana się bardziej sprężyste, i pozwoli nam to uniknąć uszkodzeń w  trakcie ich przesadzania.
następnie układamy roślinę centralnie w doniczce i obsypujemy podłożem. Do przsadzania wybierajmy doniczki przezroczyste max 1-2 cm większe od poprzednich, oraz podłoża na bazie kory, przeznaczone specjalnie do uprawy storczyków.

Pielęgnacja po kwitnieniu. Czyli co zrobić z pędem kwiatowym?
Są dwie szkoły dotyczące pielęgnacji storczyków po kwitnieniu.
1. Należy usunąć przekwitnięty pęd kwiatowy tuz nad 3 węzłem.
2. Technika, którą stosuje osobiście i polecam. Pęd kwiatowy pozostawiamy do samoistnego obumarcia, i    wówczas go usówamy. Z każdego węzła znajdującego się (jeszcze na żywym pędzie) może wyrosnąc nowy pęd kwiatowy.
 
Zaschnięty pęd kwiatowy.


Pęd boczny.

Na sam koniec pamiętajmy, żeby nie usówać żadnych korzeni wystających z doniczki. Są to tzw korzenie powietrzne, i służą roslinie min do  pobierania wilgoci z powietrza.

Korzenie powietrzne.

Stosując tych kilka prostych rad zapewnimy naszym Storczykom długi żywot i obfite kwitnienie.Dzisiaj pomocnikami były moje storczyki. 

Pozdrwaiam 
XOXOXO  

2 komentarze :

  1. Dla mnie te storczyki są super są po prostu nie zniszczalne!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda ciężko zrobić im krzywdę :)

      Usuń